...
Jak napisać dobre CV?
Jak napisać dobre CV?
2025-04-28

2025-04-28

Na czym polega praca tymczasowa?

Praca tymczasowa w Polsce lub za granicą to model zatrudnienia, który oferuje wiele korzyści zarówno pracownikom (elastyczność, możliwość wejścia na rynek pracy oraz szansa na rozwój umiejętności i zdobycie doświadczenia zawodowego), jak i pracodawcom (optymalizacja kosztów oraz szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby kadrowe).

W najbliższym czasie planujesz podjąć pracę tymczasową i chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat? Sprawdź najważniejsze informacje!

Co to jest praca tymczasowa?

Praca tymczasowa jest jedną z form zatrudnienia, w ramach której można wykonywać pracę. Wskazuje się tutaj trzy podmioty – agencję pracy tymczasowej, pracodawcę użytkownika oraz pracownika tymczasowego. Definicje legalne tych pojęć zamieszczono w Ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, czyli akcie normatywnym, który w kontekście omawianej kwestii odgrywa pierwszoplanową rolę.

Praca tymczasowa polega na zatrudnieniu pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej, która jest w tym przypadku formalnym pracodawcą (zawiera umowę, wypłaca wynagrodzenie i odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne). Jednak następuje to z przeznaczeniem do realizacji obowiązków na rzecz pracodawcy użytkownika, a ten wyznacza pracownikowi tymczasowemu zadania i kontroluje ich wykonanie.

W ramach pracy tymczasowej realizowane są zadania:

  • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym (np. zbieranie owoców lub warzyw, roznoszenie ulotek),
  • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe (co może wynikać na przykład z czasowego zwiększenia zapotrzebowania na pracę w danym przedsiębiorstwie),
  • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika (przyczyną może być na przykład fakt, że konkretny pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim).

Jakich prac nie może wykonywać pracownik tymczasowy?

Art. 8 Ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza zakaz powierzania określonych prac pracownikowi tymczasowemu, a więc ograniczenia dotyczące potencjalnego zakresu obowiązków wykonywanych na zajmowanym stanowisku.

Zgodnie z jego brzmieniem będzie to:

  • praca szczególnie niebezpieczna (zdefiniowana w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy),
  • praca wykonywana na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku,
  • pracy tego samego rodzaju, co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego,
  • pracy wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia.

Umowa o pracę tymczasową – ile może trwać? Podsumowanie

W przypadku umowy o pracę tymczasową ustalony jest maksymalny czas jej trwania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy, czyli półtora roku, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Wprowadzony limit ma fundamentalne znaczenie dla specyfiki pracy tymczasowej, ponieważ podkreśla jej przejściowy charakter.

SEKCJA FAQ

Kto jest formalnym pracodawcą w pracy tymczasowej?

W tym przypadku formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia pracownika i kieruje go do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Mówi o tym art. 1 Ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Jakie branże najczęściej oferują pracę tymczasową?

Praca tymczasowa jest popularna w wielu branżach, m.in. logistyce, produkcji, handlu detalicznym, usługach, hotelarstwie, gastronomii, rolnictwie oraz sektorze IT.

Co powinna zawierać umowa o pracę tymczasową?

Umowa o pracę zawarta między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać: strony umowy, datę zawarcia, pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego (m.in. wynagrodzenie za pracę i sposób jego wypłacania).

Czy pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy?

Tak, pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy. Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu.

Źródło:

  • Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. 2003 Nr 166 poz. 1608).

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.